• Nijerya’ya yapılan ihracatlar için standardın altında kalan ve güvenli olmayan ürünlere sınırlama getirilmesine karar verilmiştir. Nijerya SON tarafından üreticiler , ihracatçılar ürün standartları ve teknik şartlarına göre inceleme altına alınmıştır. İhracatı olan ürünler kayıt altına (PC Sertifikası) alınacak olup her sevkiyat için SONCAP Sertifikası zorunlu hale gelmiştir.

PC Sertifikası Modülleri:

PC 1 : Ürünler 1 kere mahsus kayıt altına alınarak tek sevkiyat için geçerlidir. Ürünlerin standardına göre Akrediteli Test Raporu ve Üretici firma Kalite Sertifikaları zorunludur.

PC 2 : Ürünler 1 sene kayıt altına alınır , kayıt altına alınan ürünlerin 1 sene süresince sevkiyatı yapılır. Her sevkiyatta SONCAP Sertifikası temin edilir.  Ürünlerin standardına göre Akrediteli Test Raporu ve Üretici firma Kalite Sertifikaları zorunludur.

PC 3 : Üretici firmanı alanında 1 sene içerisinde fabrika , tesis gözetimi yapılarak  alınan modüldür. Ürünlerin detaylı incelenmesini ele alır.

SONCAP COC Sertifikası:

PC modülüyle kayıt altına alınan ürünlerin sevkiyat sonrası alması zorunlu belgedir. Sevkiyat sonrası gerekli evrak listesi ve adımlar aşağıdaki gibidir.

–  Talep-Başvuru Formu

–  Yükleme öncesi veya esnasında gözetim yapılması

–  Commercial Invoice , Packing List (Alınan Form M Belgesinde belirtilen Form m numarası ve BA numarası yazılması gerekmektedir.)

–  FORM M Belgesi (Nijerya’ya gidecek olan ürünler için ithalatçı firma tarafından sağlanan belge)

–  Bill of Lading (Alınan Form M Belgesinde belirtilen Form m numarası ve BA numarası yazılması gerekmektedir.)

Nijerya ihracat , ithalat yapmak isteyen firmalarımıza gerekli desteği vererek en kısa sürede uzman kadromuz takibinde SONCAP hizmeti sağlamaktayız.

NİJERYA – ÜRÜN UYGUNLUK BELGESİ (SONCAP)

Türkiye’den Nijerya ya ihracat yapan Tüm üreticilerin veya ihracatçıların Nijerya Standartları (SON) Gereğince test edilmesi ve daha sonra Belgelendirilmesi gerekmektedir (SONCAP) , Ürünlerinizi akredite laboratuvarımızda test yapıldıktan sonra Gözetim ve denetim sonrası Akredite kuruluşumuz tarafından Belgelenir.

Firmamız İhracat belgeleri ürünlerinde tecrübeli mühendisler tarafından SON standartlarına göre araştırılarak akredite laboratuvara mızda( PTC )  Onaylı ISO/IEC 17025 Laboratuvarı testleri gerçekleşir.

Daha Sonra;

1-) Nijerya Sevikayatı Öncesi PCR dediğimiz kayıt sistemi gerçekleşir

2-) ISO 9001 sertifikaları istenir Eğer yok ise Firmamız tarafından sağlanır

3-)PCR kaydı sonrası COC dediğimiz SONCAP belgesi düzenlenir.

 

İsteniken evraklar ve daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki iletişim numarasını arayınız .