Saso Belgesi için ürünleriniz Saso standartlarına göre test yapılma zorunluluğu bulunmaktadır. Bir önceki yıllarda Sadece Saso belgesi firma kendi bünyesinde yaptığı deklerasyon veya CE belgeleri ile ihracat yapabiliyordu . 2019 Şubat ayından sonra Saudi Arabia – Customs Regulations birimi Aydınlatma ürünlerinde ve Led modüllerde IECEE ve CB sertifikası alındıktan sonra SASO 2870 ve SASO 2902 Standartlarına göre testi yapılması , akabinde enerji label ( EER) etiketi düzenlendikten sonra ( Her yıl) Saso Belgesi alına bilineceği bilgisi verilmiştir.

PTC Ürün Test ve Belgelendrme Akredite laboratuvarımız ve EZHAR group firmamız Saudi arabistan ihracatı için gereken tüm testleri yapmakta ve hızlı ve güvenilir bir şekilde ihracatınızı sağlamaktadır. Sizler için  cumartesi-pazar dahil tüm mesaisini harcayarak İhracat esnasında EER , IECEE , CB Belgesi veya Saso belgesi dahil tüm işlemlerinizi kısa bir zamanda bitirebilmektedir.

Aşağıdakilerin yerine getirilmesi durumunda Uygunluk Sertifikası verilir:
1. İlgili bir teknik düzenlemenin veya ürünle ilgili bir standardın ölçüsü.
2. Kuruluş, SASO tarafından hazırlanan formlara göre gerekli tüm bilgileri karşılayan her gönderi için ayrı bir başvuru SASO’ya sunacak ve kuruluş tarafından sağlanan tüm bilgilerin geçerliliği konusunda güvence verecektir.
3. Kuruluş, SASO’ya ürün üzerinde gerekli olan ek bilgileri sağlamalı ve test için gereken çizim örneklerini kolaylaştırmalıdır.
4. Kuruluş, SASO’ya bu düzenlemenin (5). Maddesinde açıklanan masrafları öder.

Bir Uygunluk Belgesi vermek için SASO tarafından aşağıdaki prosedürler uygulanır:
1. Örgüt tarafından sağlanan başvuru ve verilerin alınması.
2. Sevkiyattan temsili numunelerin ilgili teknik düzenlemelere veya standartlara göre denetlenmesi ve test edilmesi için numune alınması ve bunun raporunun hazırlanması.
3. İlgili Suudi teknik düzenlemelerine veya standartlarına uygun olarak, çizilmiş numuneler üzerinde gerekli testleri yapmak.
4. Muayene ve test sonuçlarını kontrol etmek ve ilgili teknik düzenlemeler veya standartlarla karşılaştırmak. O zaman bunun bir raporunu hazırladım.
5. Ürün numuneleri ilgili teknik düzenlemelere veya standartlara uygunsa, Sertifikayı kuruluşa vermek.
6. Uygunsuzluk durumunda SASO, nedenlerini bildirerek kuruluşu yazılı olarak bilgilendirir.

 

Gerçekleşen maliyetler aşağıdaki hizmetler için hesaplanır:
1. Bu amaçla SASO tarafından hazırlanan kuruluş tarafından sunulan formları alma ve inceleme.
2. Bilet, nakliye, seyahat masrafları ve muayene işlemlerinden sorumlu teknisyen ve denetçilerle ilgili diğer masraflar.
3. Çekilen numunelerin organizasyon veya pazardan Laboratuarlara taşınması ve denetlenmesi masrafları. SASO tarafından tasarlanmıştır.
4. SASO Laboratuarlarında numunelerin incelenmesi ve test edilmesini sağlar.
5. Arapça veya İngilizce olsun, Sertifikanın ek kopyalarını çıkarmaya mahkumdur.

 

2019 Şubat ayından sonra Saudi arabistan ülkesine ihracat yapmadan önce mutlaka Bizler ile iletişime geçiniz. Özellikle Saso Belgesi için Aydınlatma grubu ,elektrikli ev aletleri ve Musluk batarya grubu riskli ürün kapsamındadır. Suudi arabistan ihracatı için yükleme yapmadan önce mutlaka bilgi vermelisiniz.

 

SASO tarafından SABER sistemi duyurularının zaman çizelgesi

17 Haziran 2019:  SASO, Kendinden Dengeleyici Tahtalar (Scooter), Kamyon ve Römork Bariyerleri, Parçalanabilir plastik ürünler, Elektrikli Aküler ve Boyalar (Boyalar) ve Vernikler dahil olmak üzere SABER’e uygulanan ürünlerin dördüncü aşamasını duyurdu. Sertifikalı kuruluşlar, etkilenen ürünlere SASO’yu 15 Ağustos 2019 gümrüklerinde son teslim tarihi olan 1 Ağustos’tan itibaren vermemelidir.

6 Mayıs 2019:  SASO, Yapı Malzemeleri Parçaları I, II, III ve IV ve Elektrikli Asansörler için Teknik Düzenlemeler dahil olmak üzere SABER’e uygulanan ürünlerin üçüncü aşamasını duyurdu. Sertifikalı kuruluşlar, bu ürünler için SASO’yu 15 Haziran’daki gümrük son teslim tarihine kadar olan 1 Haziran’dan itibaren vermemelidir. 15 Haziran’dan itibaren, etkilenen tüm ürünler SABER kullanılarak temizlenmelidir.

4 Mart 2019:  SASO, SABER sistemine Oyuncaklar, Alçak Gerilim Elektrik Yağları ve Yağlama Yağları eklenmesine hazırlık aşamasında, tüm sertifikalı kuruluşların bu ürünler için 15 Mart 2019’dan itibaren bu ürünler için SASO sertifikaları vermeyi durdurması gerektiğini onaylar.

11 Şubat 2019: SASO, Çocuk Oyuncakları, Alçak Gerilim Elektrik Yağları ve Yağlama Yağlarının 1 Nisan 2019 tarihinde SABER sistemi aracılığıyla zorunlu hale geleceğini ve daha sonra bir SASO COC ile temizlenmesi için uygun olamayacağını duyurdu.

20 Ocak 2019: SASO, SABER sistemi ile artık yalnızca Gaz Aletleri ve aksesuarlarının temizlenmesi için zorunlu olduğunu açıkladı. Diğer tüm ürün tipleri SASO COC kullanılarak hala temizlenebilir. SASO, diğer Teknik Düzenlemelerin yakın gelecekte teyit edilecek tarihlerde aşamalar halinde uygulanmasını tavsiye etmektedir.

1 Ocak 2019: SASO, SABER Sistemini Başlattı.

2018 boyunca çeşitli tarihler:SASO, yeni sistemin çeşitli küçük denemelerini gerçekleştirmekte ve sistemin verimli ve uygun olmasını sağlamak için büyük ithalatçılara danışmaktadır.

Elektriksel Tüm ürünler ( IECEE ve CB veya EER ) SASO 2870 , SASO 2902 Standartlarına göre test yapılması gerekmektedir.

Tekstil ürünleri  ( Saso standartları )

Musluk Batarya duş başlıkları ve seramik gruplar ( EER , SASO 2655 ,SASO 2656 ) Etiketi

elektrik motorları ( EER)

Kozmetik ( e-cosmo ) Kaydı

Gıda  ( SFDA ) Kaydı

işlemleri tamamlandıktan sonra SASO belgenizi alabilirsiniz.

TEL : +90 0216 517 59 04

Mobil : + 90 507 079 76 49

 

 1. SASO CERTIFICATE (KINGDOM OF SAUDI ARABIA)
 2. eCOSMA SİSTEMİ (SAUDI FOOD AND DRUG AUTHORITY)
 3. ESMA BELGESİ (Emirates Conformity Assessment Scheme (ECAS) Certification)
 4. SONCAP CERTIFICATE (NIGERIA)
 5. CNCA CERTIFICATE (ANGOLA)
 6. COI IRAN (İRAN GÖZETİM SERTİFİKASI)
 7. GOST / EAC (RUSSIA – KAZAKHSTAN – UKRAINE)
 8. GOEIC (EGYPT)
 9. (LIBYA)
 10. (ALGERIA)
 11. (IRAQ)
 12. (KENYA)
 13. (UGANDA)
 14. (GABON)
 15. BESC BENIN (BENIN)
 16. BESC (CAMEROON)
 17. (DR CONGO)
 18. (REP CONGO )
 19. ( IVORY COAST )
 20. (GİNE CONAKRY )
 21. (MADAGASCAR)
 22. (SENEGAL)
 23. KUCAS (KUVEYT)
 24. SUUDİ ARABİSTAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 1. Klimalar İçin Enerji Verimliliği Kartları
 2. Buzdolapları için Enerji Verimliliği Kartları
 3. Çamaşır Makinaları için enerji Verimliliği Kartları
 4. Yakıt Tasarruf Kartı
 5. Lastik Kartları

Bu Enerji Verimliliği Kartları, müşterileri daha az enerji tüketirken daha iyi performans gösteren cihazı seçmelerine yardımcı olmak için satın almadan önce, elektrikli cihazları elektrik tüketen verimliliklerine göre karşılaştırmaları için güvenilir bir yol sunar. Elektrik tüketiminin verimliliği yıldız sayısı ile temsil edilir, böylece kartta gösterilen yıldız sayısı arttıkça, düşük elektrik enerjisi tüketimi bakımından cihazın verimliliği daha iyi olur.

Enerji verimliliği kartı, ev cihazına, müşterinin içeriğini kolayca görmesini sağlayacak şekilde yerleştirilmiştir.

Suudi Enerji Verimliliği Merkezi, Suudi Standartları, Metroloji ve Kalite Organizasyonu ile işbirliği içinde ve ilgili makamlar, en yaygın kullanılan elektrikli cihazlar için enerji verimliliği kartını hazırladı:

 1. Klimalar
 2. Buzdolapları ve Dondurucular
 3. Çamaşır makineleri

Enerjinin önemi verimlilik kartı

 • Ortalama tüketicinin, cihazları elektrik tüketimindeki etkinliklerine göre önceliklendirmesini sağlar.
 • Yurtiçi yakıt tüketimini azaltan ve yurtdışına ihraç edilen miktarları artıran ve milli gelir oranını yükselten elektrik enerjisi tüketimini rasyonelleştirmek.
 • Elektrik tüketiminin rasyonelleştirilmesi, elektrik yükünü azaltır ve yaz aylarında artan yüklerden kaynaklanan elektrik kesintilerini azaltır.
 • Yerel pazara yüksek verimli ekipman sağlamak için yerel üreticiler ve tedarikçiler arasında bir rekabet ruhu yaratın.

Split Klima için enerji verimliliği kartı:

 • Klima cihazları, enerji tüketen en ev aletleridir, bu nedenle klimanın ortalama tüketimini gösteren enerji verimliliği kartı verilir.
 • Klimalarda iki kart bulunur:
 1. İlki, minimum verimlilik göstergesi olan (6 yıldız) içerir.
 2. Yenisi, (7 yıldız) minimum verimlilik göstergesi olan (10 yıldız) içeriyor
 • Kartın enerji verimliliği katsayısını en az olması gereken EER katsayısını okuyarak cihazın enerji verimliliğini bilmek için kolay ve pratik bir yöntem kullanabiliriz (11.5).

Pencere Klima için Enerji Verimliliği Kartı:

 • Pencere klimalarının enerji verimliliği kartı, müşterinin cihazın enerji tüketim oranı hakkındaki farkındalığını artırmayı amaçlamaktadır.
 • Pencere klimaları için 2 enerji verimliliği sınırı vardır:
 • 24.000’den fazla termal ünite üreten Pencere klimaları için minimum enerji verimliliği (3 yıldız) ‘dır.
 • Asgari enerji verimliliği 24.000’den az termal birim üreten Pencere klimaları için (5 yıldız) ‘dır.
 • Ayrıca 24.000’den fazla termal ünite üreten Pencere klimaları için 8,5 ve üzeri olması gereken EER kartının enerji verimliliği katsayısını ve 24,000’den fazla termal ünite üreten Pencere Klimaları için 9,7 değerini okuyarak tüketimi kolayca bilebiliriz.

Buzdolapları ve derin dondurucular için enerji verimliliği kartı

 • Tüketicinin enerji verimliliği konusundaki farkındalığını arttırmayı amaçlar.
 • Yıldız sayısı arttıkça, cihazın güç tüketimi de artar.
 • Buzdolapları ve derin dondurucular için minimum enerji verim katsayısı bir yıldızla eşdeğerdir.

Çamaşır makineleri için enerji verimliliği kartı

 • Tüketici enerji verimliliği bilincini arttırmayı amaçlar.
 • Yıldız sayısı arttıkça, cihazın güç tüketimi de artar.
 • Elektrikli ev çamaşır makinelerinde minimum enerji verim katsayısı 4 yıldıza eşittir.