SASO Belgelendirilmesi ve SASO Belgesi için 2019 yenilikler

SASO BELGESİ – ÜRÜN KAYDI

Ürün ve üretici ile ilgili bilgilerin SABER programına kaydı
HS koduna göre sistem tarafından risk seviyesi sınıflandırması
(HS kodu, kategori)

SASO BELGESİ – DENETİME TABİ OLMAYAN ÜRÜN (DÜŞÜK RİSKLİ)

Belge desteğiyle yeterlik beyanı

SASO BELGESİ –  (ÜRÜN SERTİFİKASI)

Ürün Suudi Arabistan tarafından uygulaması zorunlu bir Teknik Düzenleme kapsamına giriyorsa ve bu düzenlemede bir zorunluluksa 1 yıl geçerliliği olan bir sertifikasyondur. Ürünün teknik dosyası, test raporları, risk analizleri ve muayene raporlarının sunulması bu sertifikasyon için gereklidir.

SASO BELGESİ – YÜKLEME SERTİFİKASI

Yükleme Sertifikası her sevkiyat için gereken bir belgedir. Tip Onay Sertifikası, üretici beyanı, fatura, ambalaj listesi vs. başlıca gereken dökümanlardır

SABER PLATFORMUNDA TEKNİK DÜZENLEMELERE ÖNCELİKLİ OLARAK TABİ OLAN BAZI ÜRÜNLER

 • Kaçak alarm sistemi, LPG metal silindir, gaz besleme hortumu, gaz tüpü valfı, mutfak ocakları, LPG’li ısıtıcı
 • 14 yaş altı çocuklar tarafından oyunlarda kullanılmak üzere tasarlanmış ürün
 • AC için 50-1000 V ve DC için 75-1500 V voltaj derecesine sahip elektrikli ve / veya elektronik bileşen içeren elektrikli ve elektronik cihazlar ve aletler
 • Yağlama yağı, fren yağı, otomatik şanzıman yağı, hidrolik yağı
 • Binalarda ve tesislerde genel kullanıma yönelik asansör ve bazı asansör güvenlik bileşenleri
 • Bina ve inşaat mühendisliği işleri için metaller ve alaşımları
  Ör. çelik sac, çelik tel, alüminyum ve inşaat amaçlı alaşımları
 • Yalıtım ve kaplama malzemesi
  Fayanslar, seramikler, mermer, taş, (boya hariç)
 • Hidrolik Bağlantı Elemanları ve ilgili ürün
  Ör. çimento, yapı kireci, alçı taşı, hazır beton ürünleri ve türevleri, çimento tuğlaları, betonun kimyasal katkısı
  (Betonarme, beton prekastın dışında)
 • Tuğlalar, fayanslar, mermer ve taşlar, banyo ürünleri, seramik fayanslar ve seramik tuğlalar
  (Karosiman ve tuğlalar hariç)

2019 yılı itibari ile Suudi Arabistan hükümeti gümrük beyanlarını ve yönetmeliklerini sürekli revize ederek değişiklikler getirmektedir. Saso Belgesi almadan önce ürün gruplarına göre standartlara uygun test ve etiketleme sistemi gerektiğinden firmamız tüm süreçte sizlere maliyet ve süre açısından kolaylık sağlamaktadır.

Aydınlatma ürünlerinde, Musluk batarya grubu, Elektrik Motorları, Ev tipi elektriksel ürünlere EER etiketi istenmektedir.

Aydınlatma ürünlerinde LED Modül olan tüm ürünlerde IECEE sertifikası ve EER etiketi gerekmektedir. Bunun için bizlerden fiyat teklifi almak için iletişime geçebilirsiniz. Aydınlatma gruplarında Avize dâhil, aplik, duvar lambası, lamba der veya aksesuar aydınlatmalarda IECEE sertifikası olmadan Saso Belgesi verilememektedir. Bu sebepten dolayı yükleme yapmadan önce Mutlaka firmamızdan IECEE sertifikanızı almalısınız. Daha sonra Saso Belgelendirilmesi yapılabilir.

Firmamız gerek belgelendirme firması , Gerek akredite test laboratuvarı olarak IECEE sertifikası ve EER etiketleme testleri ile ilgili Türkiye’de Tek yetkili olarak faaliyetini sürdürmektedir. Ptc laboratıvarı alt yapısındaki cihazlar tamamen SASO Belgesine ve Arabistan gümrüğünün istediği şekilde düzenlenmiş yetkili bir kuruluştur. Bu sebeten dolayı yükleme yapmadan önce mutlaka bilgilendirilmelisiniz.

Saso Belgelendirme konusu ihracat esnasında istenilen evraklar arasında artık Saso Belgeyapma nın herhangi bir özelliği kalmamıştır. Çünkü artık ürün kalitesini ölçen Saso Belgesi Değil yapılacak olan testlerdir. Türkiyede özellikle TÜRKAK tarafından yapılan testler ( LED ve Aydınlatma) grubu için herhangi bir geçerliliği yoktur . 1 NİSAN 2019 tarihinden yeni çıkan yönetmeliğe göre ürünler üzerine Enerji Label etiketi olmadan Saso Belgelendirme de olsa kabl görmeyip ürünlerin gümrük kapsısında işlem yapılmamaktadır.

Avize, aplik , Lambader , masa lambası ,Duy , sıva üstü sıva altı aydınlatma grubu için IECEE sertifikası alma zorunluluğu vardır. Yetkilendirilmiş kuruluşumuz sizlere hızlı bir şekilde bu hizmeti sunmaktadır.

Saso Belgelendirilmesi ile ilgili olarak Mesai saatleri içerisinde +90 216 393 32 32 numaralı hattan ulaşabilir bilgi alabilirsiniz, Mesai saatleri dışında ise +555 852 56 69 numaralı hattan whatsapp üzerinden tüm bilgileri alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

1. Uygunluk Belgesi, sadece içinde detaylı olarak belirtilen sevkiyat için geçerlidir ve diğer teslimatlar için kullanılmayacaktır.
2. Sertifikanın Geçerliliği, belirtilen tarihte sona erer.
3.SASO, kuruluşta uygun olduğunda Uygunluk Belgesi talep edilen ürünün üretim aşamasında yapılan testlerin sonuçları için herhangi bir Sertifika veya rapor isteme hakkına sahiptir.
4.SASO, sevkıyattan alınan bazı örnekleri saklama hakkına sahiptir.
5. Uygunluk Belgesi sahibi bir kuruluş, SASO’ya başvurmadan ve reklam ifadelerinden onayını almadan önce reklamını yapma hakkına sahip değildir.
6. Sertifikanın SASO’nun izni olmadan reklam araçlarından herhangi biri tarafından kullanılması veya ilan edilmesi veya Sertifika Üretilmesi durumunda, Ticari Dolandırıcılık Kontrolünde Listelenen Cezalar, başka herhangi bir düzenlemede belirtilen cezalara halel getirilmeksizin uygulanacaktır.
7.SASO, tüketicilerin Uyumluluk Belgesi verilen ürünlerle ilgili şikayetlerini inceleyerek orijinalliğini kontrol eder.
8.SASO, tüm şikayetlerin, uyuşmazlıkların ve düzeltici faaliyetlerin kaydını tutmalı ve bu tür şikayet ve uyuşmazlıkların, alınan eylemin dokümantasyonu ile çözülmesi için uygun önlemleri alacaktır.
9.SASO, bu Yönetmeliği başka bir tarafa dahil olmadan yorumlama hakkını saklı tutar.

 

 1. SASO CERTIFICATE (KINGDOM OF SAUDI ARABIA)
 2. eCOSMA SİSTEMİ (SAUDI FOOD AND DRUG AUTHORITY)
 3. ESMA BELGESİ (Emirates Conformity Assessment Scheme (ECAS) Certification)
 4. SONCAP CERTIFICATE (NIGERIA)
 5. CNCA CERTIFICATE (ANGOLA)
 6. COI IRAN (İRAN GÖZETİM SERTİFİKASI)
 7. GOST / EAC (RUSSIA – KAZAKHSTAN – UKRAINE)
 8. GOEIC (EGYPT)
 9. (LIBYA)
 10. (ALGERIA)
 11. (IRAQ)
 12. (KENYA)
 13. (UGANDA)
 14. (GABON)
 15. BESC BENIN (BENIN)
 16. BESC (CAMEROON)
 17. (DR CONGO)
 18. (REP CONGO )
 19. ( IVORY COAST )
 20. (GİNE CONAKRY )
 21. (MADAGASCAR)
 22. (SENEGAL)
 23. KUCAS (KUVEYT)
 24. SUUDİ ARABİSTAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ