March 18, 2018
RSS

SONCAP ( NİJERYA UYGUNLUK BELGESİ)

SonCap Belgesi Nedir ?

Nijerya İhracat SON (Nijerya Standartlar Organizasyonu) tarafından kurulan uyum programının zorunlu bir doğrulama ile düzenlenmiştir. Sertifikasyon Nijerya ile uluslararası standartlara uygun olarak ithal ürünlerin uygunluğunu doğrulamak amaçlanmıştır.

Özellikle petrol zenginliğinden dolayı Afrika’nın gelişmekte olan ülkesi olan Nijerya dış ticaretinde bazı düzenlemelere giderek ithalatçı firmalar için böyle bir program çalışması hazırlamıştır. Bu program Nijerya hükümeti tarafından 2005 yılında tanıtılmış 2012’de ise yeniden bir revizyona gitmiştir. Bu program ürünlerin standartlarını belirler. Ayrıca patent telif hakları gibi konularla ilgilenir. Bu programa uygun olarak firmalardan belge alınması istenmeye başlanmıştır. SONCAP belgesine sahip firmalar Nijerya ile olan dış ticaret işlemlerinde problem yaşamamaktadırlar. Yürürlükte olan bu standartlara göre bazı ürünler hariç olmak üzere ithalata konu olan ürünler için şu hususlara dikkat çekilmiştir.

1. İthal ürünler için iki ayrı sertifika istenmektedir: Uyumluluk Sertifikası (CoC) ve SONCAP sertifikası. Uyumluluk Sertifikası ürünün teknik özelliklerinin gümrükten geçmeye yeterli olduğunu gösterir.

2. SONCAP için önce Uyumluluk Sertifikasının alınmalıdır.

3. SONCAP sertifikanız yoksa ithal mal Nijerya gümrüğünden çekilmez.

4. Mal gümrükten çekilmeden önce ürüne ilişkin numune kontrolü istenebilir.

SONCAP BELGESİ NEREDEN ALINIR.

Soncar Nijerya Kalite standartları gereği türkiyeden ihraç edilen ürünlerin kontrolü için gerekli bir belgedir.CoC Sertifikası nasıl alınır , Coc sertifikası yani SONCAP belgesi yükleme öncesi gözetim yapıldığından ,

Gerekli evrakları tarafımıza ulaştırdığınızda 2 iş günü içerisinde EZHAR KURUMSAL firmamız tarafından sizlere hizmet vermektedir.

 

NİJERYA İHRACAT BELGESİ , SONCAP BELGESİ COC SERTİFİKASI,SONCAP SERTİFİKASI ,SONCAP NEREDEN ALINIR, Coc NERDEN ALINIR,

 

SONCAP sertifikası dışında kalanlarsa NAFDAC ürünleridir. NAFDAC  Ulusal Gıda ve İlaç Yönetim Birimi’dir. Onların onayladığı ürünler için SONCAP belgesi gerekmez. SONCAP Belgesi olduğunda Nijerya dış ticaretinde firmalarımız herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

 

  PBX      : +90 (216) 517 59 04

 TECHNICAL MANAGER

 E-posta  : ozcangulecin@ezharkurumsal.com

Skype : marmara55

Mobil      :  0555 852 56 69

info@ezharkurumsal.com

 EXPORT SPECIALIST

 E-posta  : cigdem@ezharkurumsal.com

Skype : ezhar.kurumsal

 EZHAR KALİTE MÜHENDİSLİK VE BELGELENDİRME SAN.TİC.LTD.ŞTİ

MAİ RESIDENCE Yalı Mah.Topselvi Cad.100/B NO :32

KARTAL İSTANBUL 34873