March 18, 2018
RSS

Saso Belgesi Suudi Arabistan tarafından ülkeye girişte zorunlu tutulan bir belgedir.

Saso Belgesi Suudi Arabistan Standart Organisation (SASO) adlı kuruluş Suudi Arabistanla ilgili standartları hazırlamakta ve ithalat sırasında gümrükler bu standartlara uygunluğun denetimini yapmaktadır.

SASO Suudi Arabistan tarafından ithalatta aranan belgeler şunlardır:

– Ticari fatura

– Menşe Şehadetnamesi

– Konşimento

– Sigorta belgesi (Eğer ihracatçı tarafından sigortalanmışsa)

– Yükleme listesi

Bunların dışındaki belgeler isteğe bağlı olup, ithal edilecek ürüne ve ithalatçı ile yapılan anlaşmaya göre değişebilmektedir.

Ticari Fatura: Ticari faturalarda bulunması gereken hususlar şunlardır.

– Tüm ticari faturalar ihracatçı şirketin antetli kağıdına yazılmalı, alıcı ve satıcının ad ve adresleri tam olarak bulunmalıdır.

– Satışa konu ürün açık bir şekilde belirtilmeli ve 8 haneli GTİP yazılmalıdır.

– Taşıma şekli ve yükleme boşaltma limanları açıkça belirtilmelidir.

– Birim fiyat, miktar, net ve brüt ağırlık, koli sayısı açıkça belirtilmelidir.

18 Mayıs 1996 tarihinden bu yana, S.Arabistan tarafından ithal edilecek ürünlere ilişkin olarak Suudi Gümrük yetkilileri aşağıdaki hususların da faturalarda yer almasını talep etmektedirler.

Makine ve Ekipmanlarda:

– İthal edilecek ürünün teknik bilgileri

– Model numarası

– Markası

– Üreticinin açık ismi

– Ürünün tanımlanmasına yarayan diğer teknik bilgiler

Menşe Şehadetnamesi: Menşe Şehadetnamesi, S.Arabistan`a ihraç edilecek ürünün üreticisinin açık adı, adresi ve nakil aracının (hava, kara, deniz) detaylı bilgileri ile Suudi ithalatçının açık ad ve adresini ihtiva etmelidir.

Konşimento: Konşimento`nun bir nüshası Suudi Konsoloslukları`na sunulacaktır.

Konşimento`daki bilgiler ile ticari faturadaki bilgilerin birbirini kesinlikle tutması gerekmekte olup, konşimentoda, malın değeri, birim fiyatı, net ve brüt ağırlık, marka ve işaretler, teknik ölçüler, Suudi ithalatçının açık adı ve adresi, nakil aracı ve nakil şirketinin adı, nakliyenin yola çıktığı tarih, yükleme ve boşaltma limanlarına ilişkin bilgiler de yeralmalıdır.

Gemi Sertifikası: (Appended Declaration to Bill of Lading) Suudi Konsoloslukları`ndan alınabilecek olan bu belge Gemi acentası veya havayolu şirketi tarafından düzenlenecek ve onaylanacaktır. Belgede bulunması gereken bilgiler şunlardır.

– Geminin (uçağın) adı ve daha önceki adı,

– Geminin (uçağın) milliyeti,

– Geminin (uçağın) sahibi,

– Geminin (uçağın) yükleneceği ve boşaltılacağı limanlar ile Suudi Arabistan`a gelmeden önce uğrayacağı limanlar.

Belgede ayrıca, belirtilen limanlardan başka limanlara uğranılmayacağı beyan edilecektir.

Sigorta Belgesi: Sigorta şirketi tarafından düzenlenecek olan bu belgede de, sigorta primi tutarının yanısıra, nakil aracı ve yükleme ve boşaltma limanları ile bilgilerin de yer alması gerekmektedir.

Yükleme Listesi: Yükleme listesi, alıcı ve satıcının ad ve adresi ile ürünün net ve brüt ağırlığı, koli sayısı, konteyner sayısı ve muhtevası gibi bilgilerin yeralması gerekmektedir.

Saso Belgesi Destek: Ezhar Kurumsal

Saso Belgesi Başvuru: info@ezharkurumsal.com

SASO  NEDİR


SASO  suudi Arabistan ülkesinin ülkeye giriş yapan ürünlerin ihracat belgesidir. Türkiye de SASO belgesi veren kurum olarak pazara giriş belgesi olarak da adlandırılır.

SASO belgesi ihracat yapan firmaların konteyner gözetimi sırasında uygunluk beyanı veren kurum olarak gerekli test raporları ve formlar düzenlendiğinde EZHAR KURUMSAL firması tarafından kolaylıkla temin edilebilmektedir. Herhangi bir sıkıntı olduğundan ürünlerin gözetimi esnasından gerekli müdahaleler yapılabilmektedir.


 

SASO BEGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR NEDİR.


-paking list ( ürünerin agırlıkları ve ebatları belirtilmeli)

-Invoıce ( ürünlerin faturası )

-test raporları veya CE belgesi veya deklerasyon beyanı ,

-Fabrika yapılacak olan fiziksel gözetim ve denetçi tarafından yazılan raporlar istenmektedir.


Sizler listeleri internet ortamında gönderdiğinizde EZHAR KURUMSAL SASO belgesini standartlara uygun bir şekilde yürütmektedir.


 

SASO BELGESİ NEDEN ÖNEMLİDİR


SASO belgesi önemi ihracat yapan firmalar dünyanın her tarafından ürün gönderebilir. Gönderdikleri ürüne SASO belgesini EZHAR KURUMSAL tarafından verilmektedir.

Mutlaka yükleme yapılmadan önce bizimle iletişime geçilmelidir. Yükleme yapıldıktan sonraki işlemler Belgenin gözetim yapılmadığını ve yetkilen dirilmediğini göstermektedir. EZHAR KURUMSAL pazara giriş belgesi olan SASO belgesi için çalışmalarını 2010 yılından itibaren müşteri memnuniyeti kapsamında devam etmektedir.

Pazara giriş belgesi ile ilgili yapılan çalışmalar siz değerli müşterilerimize kolay hizmet sunmak için her türlü sorularınızı iletebilirsiniz.


SASO BELGESI (Suudi Arabistana Uygunluk Belgesi)


Suudi Arabistana yapacağınız ihracatların ve ihracat yapacağınız mamüllerin suudi arabistan standartlarına ve kalite politikasına uygunluğunu beyan eden belge olma özelliği taşımaktadır. EZHAR KURUMSAL firması SASO belgesini ihracata uyarlamakla görevlidir.


 

EZHAR KURUMSAL saso belgesi verilmesi konusunda uzun yıllar kazandığı tecrübe ile siz değerli müşterilerine kolaylık sağlamaktadır.

SASO BELGESİ NASIL YAPILIRGerekli tüm soruları telefon ile sorabilir e-mail gönderdiğinizde müşteri memnuniyeti kapsamında sizlere geri dönüş sağlanacaktır.


 

SASO BELGESİ DİĞER ADI İLE PAZARA GİRİŞ BELGESİ İÇİN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

 

  PBX      : +90 (216) 517 59 04

 TECHNICAL MANAGER

 E-posta  : ozcangulecin@ezharkurumsal.com

Skype : marmara55

Mobil      :  0555 852 56 69

info@ezharkurumsal.com

 EXPORT SPECIALIST

 E-posta  : cigdem@ezharkurumsal.com

Skype : ezhar.kurumsal

  EZHAR KALİTE MÜHENDİSLİK VE BELGELENDİRME SAN.TİC.LTD.ŞTİ

MAİ RESIDENCE Yalı Mah.Topselvi Cad.100/B NO :32

KARTAL İSTANBUL 34873